Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


sk:davkovanie-homeopatickych-liekov

Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
sk:davkovanie-homeopatickych-liekov [2012/02/26 21:31]
legatum vytvorené
sk:davkovanie-homeopatickych-liekov [2012/02/26 22:16]
legatum
Riadok 3: Riadok 3:
 Popri správnom výbere homeopatického lieku je pre dosiahnutie najlepšieho možného výsledku **veľmi dôležité jeho optimálne dávkovanie**. Dávkovanie homeopatického lieku je optimálne vtedy, keď sú splnené nasledujúce podmienky: Popri správnom výbere homeopatického lieku je pre dosiahnutie najlepšieho možného výsledku **veľmi dôležité jeho optimálne dávkovanie**. Dávkovanie homeopatického lieku je optimálne vtedy, keď sú splnené nasledujúce podmienky:
  
-- Dochádza len k minimálnemu alebo žiadnemu zhoršeniu symptómov po podaní lieku. +  ​- Dochádza len k minimálnemu alebo žiadnemu zhoršeniu symptómov po podaní lieku. 
-- Stav sa stabilne zlepšuje. To, či je zlepšovanie pomalé alebo rýchle, závisí od mnohých faktorov; dôležitejšie je tu **stabilné tempo zlepšovania**,​ nie jeho rýchlosť.+  - Stav sa stabilne zlepšuje. To, či je zlepšovanie pomalé alebo rýchle, závisí od mnohých faktorov; dôležitejšie je tu **stabilné tempo zlepšovania**,​ nie jeho rýchlosť.
  
 +Tento článok popisuje nielen spôsoby užívania homeopatického lieku, ale najmä okolnosti za akých je vhodné / nevhodné dávku opakovať. Spôsob užívania sa nevzťahuje na LM potencie, ktoré sa u nás ani bežne nepredávajú,​ ale len na C resp. CH potencie (u nás bežne dostupné) a D potencie (používané najmä v nemecky hovoriacich krajinách).
 +
 +===== Spôsoby užívania lieku =====
 +
 +Homeopatické lieky sú väčšinou dostupné vo forme sacharózo-laktózových granulí (ďalej aj "​guličky"​),​ avšak pre účely užívania lieku je vo všeobecnosti vhodnejší spôsob užívania po rozpustení lieku vo vode (ďalej aj "​podávanie vo vode"​). Pokiaľ je k dispozícii čas a vhodná nádoba na prípravu lieku pre podávanie vo vode, tento spôsob je potrebné uprednostniť pred priamym užívaním granulí (ďalej aj "​suchá dávka"​). Oproti suchej dávke má podávanie vo vode nasledujúce výhody:
 +
 +  * Možnosť oveľa presnejšej regulácie veľkosti dávky a tým aj intenzity účinku.
 +  * V porovnaní so suchou dávkou, organizmus spravidla lepšie toleruje častejšie opakovanie (aj z toho dôvodu, že liek je pri každom ďalšom podaní jemne pozmenený).
 +  * Nižšia spotreba pôvodného lieku, takže jedno balenie je možné použiť viackrát.
 +
 +===== Podávanie lieku vo vode =====
 +
 +<WRAP tip round >1. Pred prvým užití lieku je potrebné v čistej sklenej alebo umelohmotnej fľaške nechať rozpustiť vo vode DVE alebo TRI guličky lieku. (Lieku sa nedotýkame.)</​WRAP>​
 +
 +  * Vhodnou fľaškou je akákoľvek čistá nádoba vhodná na uchovávanie pitnej vody, najlepšie zo skla, ale môže byť aj z umelej hmoty; napríklad fľaša od (neochutenej) minerálky je vyhovujúca.
 +  * Množstvo vody závisí od predpokladanej frekvencie užívania. Dôležité je, aby fľaška **nebola naplnená vodou úplne doplna, ale maximálne do troch štvrtín**. Približne 3 dcl vody v pollitrovej fľaške sú vyhovujúce. Rovnako vhodných je 30 ml vody v 50 ml liekovke. Samozrejme, väčší objem tekutiny vystačí na viac dávok.
 +  * Veľmi vhodné sú čisté nepoužité sklené liekovky (objemy od 50 ml do 500 ml, podľa predpokladanej frekvencie užívania),​ ktoré sa dajú kúpiť v lekárňach alebo predajniach so zdravotníckymi potrebami.
 +  * Čo sa týka kvality vody, vhodná je napríklad stolová voda, minerálka bez bubliniek alebo filtrovaná voda, NIE chlórovaná voda z vodovodu (iba ak v krajnom prípade). Tiež nie sú vhodné silne mineralizované vody a rôzne "​medokýše"​.
 +  * Fľašku s liekom je vhodné skladovať v chladničke (aby sa voda s liekom príliš skoro nepokazila),​ pokiaľ to nie je možné, tak na suchom a relatívne chladnom mieste. Do fľašky s liekom je pre účely konzervácie možné (ale nie nutné) pridať malé množstvo neochuteného alkoholu (napr. kvalitnej vodky). Fľašku je vhodné označiť názvom lieku a dátumom, kedy bol pripravený. **Jedna fľaška sa smie použiť len na prípravu jedného lieku a po použití je potrebné ju znehodnotiť a ďalej nepoužívať!**
 +  * Liek by nemal byť vystavovaný priamemu slnečnému žiareniu, teplotám nad 50 stupňov Celzia, silnému elektromagnetickému žiareniu (mobilné telefóny, televízory,​ počítače,​ reproduktory,​ rôzne vysielačky,​ bezdrôtové modemy, mikrovlnky, elektrické spotrebiče atď.) – v opačnom prípade môže dojsť k strate účinnosti.
 +
 +<WRAP tip round >2. Pred užitím jednej dávky je potrebné niekoľkokrát udrieť fľašku o tvrdý povrch, prípadne silno potriasť / pretrepať (napríklad 3-5x).</​WRAP>​
 +
 +  * Silou a počtom úderov / potrasení je možné upravovať intenzitu účinku lieku. Viac úderov má za následok intenzívnejší účinok, ale súčasne vyššie riziko zhoršenia symptómov po užití. V každom prípade je potrebné aplikovať minimálne dva údery.
 +
 +<WRAP tip round >
 +3. Odpiť za malý hlt, to znamená asi za čajovú lyžičku. Podržať niekoľko sekúnd v ústach, potom prehltnúť. Pokiaľ je to možné, aspoň 10 minút pred a po užití lieku nič nejesť a nepiť (s výnimkou čistej vody).
 +Ak ústne podanie nie je vhodné alebo praktické (napr. pri bolestivom prehĺtaní) alebo pri veľmi citlivých osobách, liek je možné aplikovať aj tzv. olfakciou, keď sa fľaška s liekom priloží k nosnej dierke a silným nadýchnutím sa vodné výpary z fľašky dostanú do organizmu. Nevdychuje sa tekutina, ale len výpary!
 +Liek je tiež možné aplikovať pod nos, napríklad nakvapkaním alebo pomocou čistej vaty.
 +</​WRAP>​
 +
 +  * Regulovaním OBJEMU dávky (jedna lyžička / viac lyžičiek / malý hlt / veľký hlt) je možné upravovať intenzitu účinku lieku. Väčší objem má za následok intenzívnejší účinok, ale súčasne vyššie riziko zhoršenia symptómov po užití.
 +  * Pri mimoriadne citlivých osobách je možné dávku pred podaním ešte viac zriediť tak, že bežnú dávku (napr. jednu čajovú lyžičku) rozriedime v INEJ nádobe (najlepšie jednorazový plastový pohárik, ktorý sa po použití znehodnotí) vo vhodnom množstve vody a dávku podáme až z tejto zriedenej verzie.
 +
 +Pri ďalšej dávke sa postupuje od bodu 2.
 +
 +===== Podávanie suchej dávky =====
 +
 +Pri užití suchej dávky treba vycmúľať DVE alebo TRI guličky lieku. Lieku sa nedotýkame. Pokiaľ je to možné, aspoň 10 minút pred a po užití lieku nič nejesť a nepiť (s výnimkou čistej vody).
 +
 +===== Opakovanie dávky =====
 +
 +Táto sekcia by mala zodpovedať otázku či, a ak áno, kedy, je možné dávku zopakovať.
 +
 +<WRAP tip round >
 +Po uplynutí vhodného času od podania prechádzajúcej dávky vyhodnotíme,​ ako sa zmenil charakter a intenzita symptómov a na základe vyhodnotenia určíme, či je vhodné dávku opakovať alebo nie.
 +</​WRAP>​
 +
 +Vhodný časový interval je veľmi rôzny v závislosti od charakteru problému. Vhodnými kritériami pre určenie vhodného časového intervalu vyhodnotenia účinku lieku sú **čas trvania symptómov** a **intenzita symptómov**.
 +
 +V nasledujúcej tabuľke sú navrhnuté orientačné hodnoty vyhodnocovania v závislosti od týchto dvoch kritérií.
 +Intenzita symptómov je na stupnici od 1 do 5, pričom 1 znamená "​symptómy miernej intenzity",​ 3 znamená "​stredne intenzívne alebo stredne bolestivé symptómy",​ 5 znamená "​život ohrozujúce symptómy alebo neznesiteľné bolesti"​. Pokiaľ je pole bez hodnoty, znamená to, že podávanie lieku je nežiadúce a alebo nie je možné odporučiť vhodný časový interval vyhodnocovania.
sk/davkovanie-homeopatickych-liekov.txt · Posledná úprava: 2014/05/11 13:48 od kevar