Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


sk:davkovanie-homeopatickych-liekov

Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
Next revision Both sides next revision
sk:davkovanie-homeopatickych-liekov [2012/05/28 14:43]
legatum [Okolnosti vylučujúce opakovanie dávky]
sk:davkovanie-homeopatickych-liekov [2012/05/28 14:49]
legatum [Preventívne užívanie lieku]
Riadok 74: Riadok 74:
 |viac ako 3 mesiace|1 -- 30 dní|1 -- 30 dní|1 -- 30 dní|1 -- 15 dní|6 -- 24 hod.| |viac ako 3 mesiace|1 -- 30 dní|1 -- 30 dní|1 -- 30 dní|1 -- 15 dní|6 -- 24 hod.|
  
-Ako je možné vidieť z tabuľky, intervaly vyhodnocovania sú nastavené pomerne široko, preto si pri praktickom použití zvolíme hodnotu podľa tendencie, akou sa symptómy alebo ich intenzita menia. Pokiaľ sa menia relatívne rýchlo, prikloníme sa skôr k spodnej hranici intervalu, ak pomaly, tak skôr k hornej hranici intervalu. Pre ilustračné príklady kliknite na symbol otáznika na konci tejto vety.+Ako je možné vidieť z tabuľky, intervaly vyhodnocovania sú nastavené pomerne široko, preto si pri praktickom použití zvolíme hodnotu podľa tendencie, akou sa symptómy alebo ich intenzita menia. Pokiaľ sa menia relatívne rýchlo, prikloníme sa skôr k spodnej hranici intervalu, ak pomaly, tak skôr k hornej hranici intervalu. ​
  
 == Príklad 1: == == Príklad 1: ==
Riadok 105: Riadok 105:
   - po podaní poslednej dávky lieku nedošlo k žiadnej zásadnejšej zmene intenzity ani charakteru symptómov, pričom charakter symptómov je veľmi akútny (napr. veľká bolesť) alebo život ohrozujúci. Ak po uplynutí 5-násobku hornej hranice odporúčaného intervalu vyhodnocovania symptómov stále nedošlo k žiadnej zmene, liek je s vysokou pravdepodobnosťou nevhodný a je potrebné určiť a podať nový vhodnejší liek.   - po podaní poslednej dávky lieku nedošlo k žiadnej zásadnejšej zmene intenzity ani charakteru symptómov, pričom charakter symptómov je veľmi akútny (napr. veľká bolesť) alebo život ohrozujúci. Ak po uplynutí 5-násobku hornej hranice odporúčaného intervalu vyhodnocovania symptómov stále nedošlo k žiadnej zmene, liek je s vysokou pravdepodobnosťou nevhodný a je potrebné určiť a podať nový vhodnejší liek.
  
-**Poznámka k bodu 1:**Pri opakovanom podávaní lieku sa usilujeme dosiahnuť optimálne dávkovanie,​ čiže minimálne alebo žiadne homeopatické zhoršenie a stabilné zlepšovanie stavu. To je ľahšie dosiahnuteľné podávaním lieku vo vode, kde je možné **intenzitu účinku** dávky lieku regulovať zmenou objemu dávky, jeho väčším zriedením s vodou a úpravou počtu úderov / potrasení pred užitím. Pri opakovanom užívaní suchej dávky rovnakej potencie existuje vyššie riziko KUMULATÍVNEHO účinku jednotlivých dávok lieku a následného homeopatického zhoršenia.+**Poznámka k bodu 1:** Pri opakovanom podávaní lieku sa usilujeme dosiahnuť optimálne dávkovanie,​ čiže minimálne alebo žiadne homeopatické zhoršenie a stabilné zlepšovanie stavu. To je ľahšie dosiahnuteľné podávaním lieku vo vode, kde je možné **intenzitu účinku** dávky lieku regulovať zmenou objemu dávky, jeho väčším zriedením s vodou a úpravou počtu úderov / potrasení pred užitím. Pri opakovanom užívaní suchej dávky rovnakej potencie existuje vyššie riziko KUMULATÍVNEHO účinku jednotlivých dávok lieku a následného homeopatického zhoršenia.
  
-**Poznámka k bodu 2:**Pri veľmi akútnych stavoch opakované podávanie lieku spravidla nevedie k zhoršeniu, keďže stav je už zhoršený prakticky do maximálnej možnej miery. Zvolený liek vhodne opakujeme, aby sme dosiahli dostatočnú stimuláciu životnej sily organizmu. Ak po uplynutí primeranej doby (5-násobok hornej hranice odporúčaného intervalu vyhodnocovania symptómov) nedôjde ku žiadúcemu posunu, je potrebné určiť nový vhodnejší liek.+**Poznámka k bodu 2:** Pri veľmi akútnych stavoch opakované podávanie lieku spravidla nevedie k zhoršeniu, keďže stav je už zhoršený prakticky do maximálnej možnej miery. Zvolený liek vhodne opakujeme, aby sme dosiahli dostatočnú stimuláciu životnej sily organizmu. Ak po uplynutí primeranej doby (5-násobok hornej hranice odporúčaného intervalu vyhodnocovania symptómov) nedôjde ku žiadúcemu posunu, je potrebné určiť nový vhodnejší liek.
  
 ==== Okolnosti umožňujúce opakovanie dávky (len pri podávaní vo vode) ==== ==== Okolnosti umožňujúce opakovanie dávky (len pri podávaní vo vode) ====
Riadok 124: Riadok 124:
 Pri preventívnom užívaní lieku (takom, ktoré nie je indikované zodpovedajúcimi príznakmi, ale slúži len ako prevencia) je lepšie zvoliť jednorazovú dávku strednej až vyššej potencie (30 CH alebo 200 CH) a liek (príliš často) neopakovať,​ aby nedošlo k prípadnému predávkovaniu a následne ku vzniku nežiadúcich účinkov.Ak existuje neodolateľná túžba si dávku zopakovať (niektorí ľudia jednoducho NEVERIA, že jediná dávka môže postačovať),​ RELATÍVNE bezpečné sa javí opakovanie 30 CH raz týždenne alebo 200 CH raz za dva týždne. Pri vzniku akýchkoľvek nových symptómov alebo len podozrenia na ne je akékoľvek ďalšie opakovanie dávky vylúčené! Pri preventívnom užívaní lieku (takom, ktoré nie je indikované zodpovedajúcimi príznakmi, ale slúži len ako prevencia) je lepšie zvoliť jednorazovú dávku strednej až vyššej potencie (30 CH alebo 200 CH) a liek (príliš často) neopakovať,​ aby nedošlo k prípadnému predávkovaniu a následne ku vzniku nežiadúcich účinkov.Ak existuje neodolateľná túžba si dávku zopakovať (niektorí ľudia jednoducho NEVERIA, že jediná dávka môže postačovať),​ RELATÍVNE bezpečné sa javí opakovanie 30 CH raz týždenne alebo 200 CH raz za dva týždne. Pri vzniku akýchkoľvek nových symptómov alebo len podozrenia na ne je akékoľvek ďalšie opakovanie dávky vylúčené!
  
 +<WRAP important >
 Vo všeobecnosti nie je možné PREVENTÍVNE užívanie homeopatických liekov odporučiť,​ keďže tieto sú indikované na základe konkrétnych symptómov a pokiaľ nie sú prítomné symptómy, nie je možné (metódami klasickej homeopatie) určiť liek.Výnimku tvoria stavy, ktorých prítomnosť je možné s určitou pravdepodobnosťou predpokladať,​ ako napr. rôzne pooperačné,​ poúrazové,​ predpôrodné a pôrodné stavy a pod., kedy vhodne vybraný homeopatický liek dokáže daný stav zmierniť alebo úplne zabrániť jeho vzniku. Ďalšou teoretickou možnosťou,​ kedy je možné odporučiť preventívne užívanie homeopatického lieku, je epidémia určitého ochorenia, kedy je prevládajúci obraz ochorenia známy a teda je známy aj vhodný homeopatický liek. Vo všeobecnosti nie je možné PREVENTÍVNE užívanie homeopatických liekov odporučiť,​ keďže tieto sú indikované na základe konkrétnych symptómov a pokiaľ nie sú prítomné symptómy, nie je možné (metódami klasickej homeopatie) určiť liek.Výnimku tvoria stavy, ktorých prítomnosť je možné s určitou pravdepodobnosťou predpokladať,​ ako napr. rôzne pooperačné,​ poúrazové,​ predpôrodné a pôrodné stavy a pod., kedy vhodne vybraný homeopatický liek dokáže daný stav zmierniť alebo úplne zabrániť jeho vzniku. Ďalšou teoretickou možnosťou,​ kedy je možné odporučiť preventívne užívanie homeopatického lieku, je epidémia určitého ochorenia, kedy je prevládajúci obraz ochorenia známy a teda je známy aj vhodný homeopatický liek.
 +</​WRAP>​
sk/davkovanie-homeopatickych-liekov.txt · Posledná úprava: 2014/05/11 13:48 od kevar · Práve zamknuté: 3.15.174.76