Nástroje používateľa

Nástoje správy stránok


sk:uraz-hlavy-otras-mozgu

Rozdiely

Tu môžete vidieť rozdiely medzi vybranou verziou a aktuálnou verziou danej stránky.

Odkaz na tento prehľad zmien

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
sk:uraz-hlavy-otras-mozgu [2012/05/28 15:07]
legatum [Čo robiť tesne po úraze hlavy]
sk:uraz-hlavy-otras-mozgu [2012/12/31 17:35]
pistus
Riadok 3: Riadok 3:
 Úrazy hlavy patria medzi zranenia, ktoré v závislosti od intenzity úrazu môžu spôsobiť smrť alebo trvalé chronické následky. Ako môžu potvrdiť nielen rodičia, ale aj štatistiky,​ pády na hlavu sú obzvlášť bežné u detí a prípadné pretrvávajúce problémy sú o to viac tragické. Úrazy hlavy patria medzi zranenia, ktoré v závislosti od intenzity úrazu môžu spôsobiť smrť alebo trvalé chronické následky. Ako môžu potvrdiť nielen rodičia, ale aj štatistiky,​ pády na hlavu sú obzvlášť bežné u detí a prípadné pretrvávajúce problémy sú o to viac tragické.
  
-Na rozdiel od konvenčnej medicíny, ktorá neponúka žiadnu účinnú terapiu ((McCrory P. "​Should we treat concussion pharmacologically?​ The need for evidence based pharmacological treatment for the concussed athlete."​ Br J Sports Med. 2002 Feb;​36(1):​3-5. - [[http://​www.ncbi.nlm.nih.gov/​pmc/​articles/​PMC1724465/​pdf/​v036p00003.pdf|http://​www.ncbi.nlm.nih.gov/​pmc/​articles/​PMC1724465/​pdf/​v036p00003.pdf]]V prípade ťažkej mozgovej traumy je nutný chirurgický zákrok. +Na rozdiel od konvenčnej medicíny, ktorá neponúka žiadnu účinnú terapiu((McCrory P. "​Should we treat concussion pharmacologically?​ The need for evidence based pharmacological treatment for the concussed athlete."​ Br J Sports Med. 2002 Feb;​36(1):​3-5. - [[http://​www.ncbi.nlm.nih.gov/​pmc/​articles/​PMC1724465/​pdf/​v036p00003.pdf|http://​www.ncbi.nlm.nih.gov/​pmc/​articles/​PMC1724465/​pdf/​v036p00003.pdf]] 
-))na tieto problémy (ľahkú mozgovú traumu), homeopatia v mnohých prípadoch dokáže účinne riešiť nielen následky týchto úrazov, ale aj predchádzať ich vzniku. Včasné podanie vhodného homeopatického lieku tesne po úraze znamená veľký rozdiel v priebehu zotavovania a môže Vám alebo Vášmu blízkemu aj zachrániť život!+V prípade ťažkej mozgovej traumy je nutný chirurgický zákrok. 
 +)) na tieto problémy (ľahkú mozgovú traumu), homeopatia v mnohých prípadoch dokáže účinne riešiť nielen následky týchto úrazov, ale aj predchádzať ich vzniku. Včasné podanie vhodného homeopatického lieku tesne po úraze znamená veľký rozdiel v priebehu zotavovania a môže Vám alebo Vášmu blízkemu aj zachrániť život!
  
 ===== Čo robiť tesne po úraze hlavy ===== ===== Čo robiť tesne po úraze hlavy =====
  
-Homeopatickým liekom prvej pomoci po úraze hlavy je **ARNICA MONTANA**. Liek je potrebné užiť čo najskôr po úraze, preto by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke.Pre laické použitie sú pre tento prípad najvhodnejšie potencie 200 CH a 30 CH, ale môžete podať aj akúkoľvek inú, pokiaľ je k dispozícii (napr. 15 CH alebo 9 CH).+Homeopatickým liekom prvej pomoci po úraze hlavy je **ARNICA MONTANA**. Liek je potrebné užiť čo najskôr po úraze, preto by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Pre laické použitie sú pre tento prípad najvhodnejšie potencie 200 CH a 30 CH, ale môžete podať aj akúkoľvek inú, pokiaľ je k dispozícii (napr. 15 CH alebo 9 CH).
  
 Ak je zranený pri vedomí a komunikuje, podajte mu (do úst) 2-3 guličky priamo z ampulky (lieku sa nedotýkajte). Pokiaľ je v bezvedomí, po vykonaní prvej pomoci (kontrola dýchania, tepu, zapadnutia jazyka; stabilizovaná poloha atď.) rozpustite 2-3 guličky v dvoch až troch decilitroch čistej vody (množstvo nie je zvlášť podstatné) a následne vodu s rozpusteným liekom aplikujte pod nos zraneného (napr. vatou, čistou hygienickou vreckovkou a pod.) alebo kvapnite //niekoľko kvapiek// rovno do úst. Nemusíte čakať, kým sa guličky úplne rozpustia; stačí, keď vidíte, že sa zmenšili a teda časť lieku je už rozpustená vo vode. Ak je zranený pri vedomí a komunikuje, podajte mu (do úst) 2-3 guličky priamo z ampulky (lieku sa nedotýkajte). Pokiaľ je v bezvedomí, po vykonaní prvej pomoci (kontrola dýchania, tepu, zapadnutia jazyka; stabilizovaná poloha atď.) rozpustite 2-3 guličky v dvoch až troch decilitroch čistej vody (množstvo nie je zvlášť podstatné) a následne vodu s rozpusteným liekom aplikujte pod nos zraneného (napr. vatou, čistou hygienickou vreckovkou a pod.) alebo kvapnite //niekoľko kvapiek// rovno do úst. Nemusíte čakať, kým sa guličky úplne rozpustia; stačí, keď vidíte, že sa zmenšili a teda časť lieku je už rozpustená vo vode.
Riadok 120: Riadok 121:
   * tvár vyzerá byť ťažká a spuchnutá, červená a s potením   * tvár vyzerá byť ťažká a spuchnutá, červená a s potením
  
-Pokiaľ príznaky aj po užívaní indikovaného lieku stále pretrvávajú,​ je potrebné prípad konzultovať s profesionálnym homeopatom, keďže pacient pravdepodobne potrebuje iný, presnejšie individualizovaný liek (viď [[co-je-homeopatia|Zákon podobnosti]]), určený podľa konkrétnych príznakov, ktoré sa u pacienta vyskytujú. V randomizovanej,​ dvojito zaslepenej, placebo kontrolovanej štúdii 50 pacientov s chronickými problémami po mozgovej traume (Chapman, et al, 1999) dostali pacienti spolu 18 rôznych homeopatických liekov, pričom niektoré (ktorých základné vodiace príznaky sme uviedli) boli predpísané častejšie. Výsledky ukázali významné zlepšenie následkom homeopatickej liečby.((Chapman EH, Weintraub RJ, Milburn MA et al. Homeopathic treatment of mild traumatic brain injury: A randomized, double-blind,​ placebo- controlled clinical trial. Journal of Head Trauma Rehabilitation 1999; 14 (6):521-42. - [[http://​www.ncbi.nlm.nih.gov/​pubmed/​10671699|http://​www.ncbi.nlm.nih.gov/​pubmed/​10671699]] +Pokiaľ príznaky aj po užívaní indikovaného lieku stále pretrvávajú,​ je potrebné prípad konzultovať s profesionálnym homeopatom, keďže pacient pravdepodobne potrebuje iný, presnejšie individualizovaný liek (viď [[sk:​homeopathy#​zakon_podobnosti|Zákon podobnosti]],​ určený podľa konkrétnych príznakov, ktoré sa u pacienta vyskytujú. V randomizovanej,​ dvojito zaslepenej, placebo kontrolovanej štúdii 50 pacientov s chronickými problémami po mozgovej traume (Chapman, et al, 1999) dostali pacienti spolu 18 rôznych homeopatických liekov, pričom niektoré (ktorých základné vodiace príznaky sme uviedli) boli predpísané častejšie. Výsledky ukázali významné zlepšenie následkom homeopatickej liečby.((Chapman EH, Weintraub RJ, Milburn MA et al. Homeopathic treatment of mild traumatic brain injury: A randomized, double-blind,​ placebo- controlled clinical trial. Journal of Head Trauma Rehabilitation 1999; 14 (6):521-42. - [[http://​www.ncbi.nlm.nih.gov/​pubmed/​10671699|http://​www.ncbi.nlm.nih.gov/​pubmed/​10671699]] 
-Plný text tu: [[http://​www.homeopathy.org/research/​clinical/​Chapman.pdf|http://​www.homeopathy.org/research/​clinical/​Chapman.pdf]]))+Plný text tu: [[http://​www.vitalizm.com/pdf-downloads/Chapman-Study-Homeopathy.pdf|http://​www.vitalizm.com/pdf-downloads/Chapman-Study-Homeopathy.pdf]])) 
 + 
 +==== POPISKA DOKUMENTU ==== 
 + 
 +^ Zdroj: | autorský článok | 
 +^ Popis: | Úrazy hlavy, otras mozgu (ľahká mozgová trauma). | 
 +^ Autor: | Bezemek, P. | 
 +^ Rok: | 2011 | 
 +^ Úpravy: | pravopis; odkazy; formátovanie | 
 +^ Atribúcia: | Legatum Homeopathicum | 
 +^ Licencia: | Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License. |
sk/uraz-hlavy-otras-mozgu.txt · Posledná úprava: 2012/12/31 17:35 od pistus