Obsah

Úrazy hlavy, otras mozgu

Úrazy hlavy patria medzi zranenia, ktoré v závislosti od intenzity úrazu môžu spôsobiť smrť alebo trvalé chronické následky. Ako môžu potvrdiť nielen rodičia, ale aj štatistiky, pády na hlavu sú obzvlášť bežné u detí a prípadné pretrvávajúce problémy sú o to viac tragické.

Na rozdiel od konvenčnej medicíny, ktorá neponúka žiadnu účinnú terapiu1) na tieto problémy (ľahkú mozgovú traumu), homeopatia v mnohých prípadoch dokáže účinne riešiť nielen následky týchto úrazov, ale aj predchádzať ich vzniku. Včasné podanie vhodného homeopatického lieku tesne po úraze znamená veľký rozdiel v priebehu zotavovania a môže Vám alebo Vášmu blízkemu aj zachrániť život!

Čo robiť tesne po úraze hlavy

Homeopatickým liekom prvej pomoci po úraze hlavy je ARNICA MONTANA. Liek je potrebné užiť čo najskôr po úraze, preto by nemal chýbať v žiadnej domácej lekárničke. Pre laické použitie sú pre tento prípad najvhodnejšie potencie 200 CH a 30 CH, ale môžete podať aj akúkoľvek inú, pokiaľ je k dispozícii (napr. 15 CH alebo 9 CH).

Ak je zranený pri vedomí a komunikuje, podajte mu (do úst) 2-3 guličky priamo z ampulky (lieku sa nedotýkajte). Pokiaľ je v bezvedomí, po vykonaní prvej pomoci (kontrola dýchania, tepu, zapadnutia jazyka; stabilizovaná poloha atď.) rozpustite 2-3 guličky v dvoch až troch decilitroch čistej vody (množstvo nie je zvlášť podstatné) a následne vodu s rozpusteným liekom aplikujte pod nos zraneného (napr. vatou, čistou hygienickou vreckovkou a pod.) alebo kvapnite niekoľko kvapiek rovno do úst. Nemusíte čakať, kým sa guličky úplne rozpustia; stačí, keď vidíte, že sa zmenšili a teda časť lieku je už rozpustená vo vode.

Kým je zranený v bezvedomí, liek aplikujte každých 5 minút; ak je pri vedomí, liek môžete podávať každú hodinu, v priebehu aspoň 4 hodín (teda najmenej štyri dávky). Pred podaním dávky fľašou vždy niekoľkokrát silno potraste. Pokiaľ zranený zaspí, liek môžete aplikovať pod nos (ako pri bezvedomí) alebo až keď sa zobudí – v závislosti od posúdenia závažnosti úrazu.

Pokiaľ je (najmä tesne) po úraze prítomná veľká úzkosť alebo strach zo smrti, podajte najprv liek ACONITUM NAPELLUS a až keď stav odoznie, podajte liek ARNICA MONTANA.

Pokiaľ sa po úraze prejavia niektoré z uvedených kľúčových symptómov iných liekov, je potrebné zvážiť ich použitie po (alebo namiesto) lieku Arnica, obzvlášť ak sú intenzívne a jasne prítomné. Ak je prítomný šok, čo je pri týchto zraneniach takmer pravidlom, podajte aspoň jednu dávku lieku Arnica, kým pristúpite k podaniu iného lieku. Vybraný liek môžete podávať obdobným spôsobom, ako to bolo uvedené pri lieku Arnica. V prípade, že sa snažíte riešiť chronické následky úrazu hlavy, podávajte liek v potencii 200 CH alebo 30 CH maximálne raz za tri dni, lepšie raz za 7 dní.

Užívajte vždy len JEDEN liek v jednom čase; lieky nekombinujte ani nestriedajte bez toho, aby došlo k podstatnej zmene symptómov! Pri opakovaní dávky je potrebné riadiť sa všeobecnými pravidlami dávkovania homeopatických liekov.

NATRIUM SULPHURICUM: (všetky príznaky sú pri všetkých liekoch myslené v kontexte úrazu hlavy t.j. vyvinuli sa až PO úraze)

CICUTA VIROSA:

HYPERICUM PERFORATUM:

HELLEBORUS NIGER:

BELLADONNA:

CALENDULA OFFICINALIS:

SULPHURICUM ACIDUM:

OPIUM: (porovnať s liekom HELLEBORUS)

Pokiaľ príznaky aj po užívaní indikovaného lieku stále pretrvávajú, je potrebné prípad konzultovať s profesionálnym homeopatom, keďže pacient pravdepodobne potrebuje iný, presnejšie individualizovaný liek (viď Zákon podobnosti, určený podľa konkrétnych príznakov, ktoré sa u pacienta vyskytujú. V randomizovanej, dvojito zaslepenej, placebo kontrolovanej štúdii 50 pacientov s chronickými problémami po mozgovej traume (Chapman, et al, 1999) dostali pacienti spolu 18 rôznych homeopatických liekov, pričom niektoré (ktorých základné vodiace príznaky sme uviedli) boli predpísané častejšie. Výsledky ukázali významné zlepšenie následkom homeopatickej liečby.2)

POPISKA DOKUMENTU

Zdroj: autorský článok
Popis: Úrazy hlavy, otras mozgu (ľahká mozgová trauma).
Autor: Bezemek, P.
Rok: 2011
Úpravy: pravopis; odkazy; formátovanie
Atribúcia: Legatum Homeopathicum
Licencia: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.

1) McCrory P. „Should we treat concussion pharmacologically? The need for evidence based pharmacological treatment for the concussed athlete.“ Br J Sports Med. 2002 Feb;36(1):3-5. - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1724465/pdf/v036p00003.pdf V prípade ťažkej mozgovej traumy je nutný chirurgický zákrok.
2) Chapman EH, Weintraub RJ, Milburn MA et al. Homeopathic treatment of mild traumatic brain injury: A randomized, double-blind, placebo- controlled clinical trial. Journal of Head Trauma Rehabilitation 1999; 14 (6):521-42. - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10671699 Plný text tu: http://www.vitalizm.com/pdf-downloads/Chapman-Study-Homeopathy.pdf